Мої уроки


Коло, круг та їх елементи. Центр кола, радіус, діаметр. Креслення кола.



        Тема. Коло, круг та їх елементи. Центр кола, радіус, діаметр. Креслення кола. Розв’язування прикладів і задач на вивчені випадки додавання і віднімання. 

Мета. Ознайомити учнів з колом і кругом. Вчити розрізняти коло і круг, креслити його за допомогою циркуля; формувати уміння  розвязувати приклади і задачі на вивчені випадки арифметичних дій. 

Обладнання. Таблиця усних обчислень, презентація «Коло і круг», циркулі, вязочка бубликів, баскетбольний мяч,  інтерактивна                   дошка.

Хід уроку

І. Організація класу.
1. Девіз
2. План роботи на уроці
1.    Усний рахунок
2.    Перевірка д/з
3.    Каліграфічна хвилинка
4.    Гра
5.    Новий матеріал
6.    Робота в парах
7.    Фізкультхвилинка
8.    Творча робота
9.    Робота з підручником
10.Робота в групах. Гра
11.Рефлексія «Побалакаємо»


ІІ. Актуалізація опорних знань.
1.    Робота з таблицею. Повторення знань про знаходження невідомого зменшуваного та відємника

Зменшуване
60
80


92
Відємник
34

34
34
56
Різниця

54
28
56







2.    Перевірка домашнього завдання.
3.    Каліграфічна хвилинка
ІІІ. Підготовка до сприйняття нового матеріалу
Загадки:                                                                                                            слайд 1
 Що за дивне це намисто,
навіть можна його їсти.
В дірку ниточку продіну,
 запрошу до чаю Діму.
Бо кільце це непросте,
 а солодке і хрумке.  (Бублики)
Плига, плига цілий день,
Через лаву, через пень,
 Через кущ і через квіти.
 Що за іграшка це, діти? (М’яч)
   Солоденькі і смачні.    із пшениченьки вони.    Із тонесенького тіста,
    Просяться, щоб з'їсти.
 (Млинці)

ІV.Повідомлення теми  та мети уроку
V. Вивчення нового матеріалу
1.    Робота за презентацією.
-        Які геометричні фігури вам нагадують ці предмети? (Коло, куля, круг)
-         Розгляньте дані предмети, що спільного у них                    слайди 2,3,4
-        Навчимося розрізняти коло , круг, кулю                               слайди 5,6
-        Перевіримо, чи вмієте ви їх розрізняти.                                 слайд 7
2.    Метод «експрес-вивчення матеріалу»
На кожній парті міститься картка, на якій записано теоретичний матеріал (правила). Діти працюють в парі: перший читає правило з картки другому. Потім другий учень повторює почутий матеріал напамять. Після цього міняються ролями.
-        Далі я зібрала вивчені фігури у дві групи. Проте допустила помилки. Допоможіть їх виправити.                                                                слайд 8
-        Порівняйте многокутники та круглі геометричні фігури.           слайд 9
3.    Ознайомлення із циркулем
-        Згадайте за допомогою яких предметів ми будували многокутники.  Як на вашу думку, а чи зможемо ми за допомогою лінійки накреслити коло?
       Тоді відгадайте загадку:
Домовилися дві ноги 
Робити дуги та круги. (Циркуль)                                                      слайд 10
4.    Інструктаж  з правил користування циркулем. 
Послухайте поради щодо користування циркулем.                                                                                                                                                                            слайд 11
5.    Побудова кола   за інструкцією:                                                       слайд 12

                  Інструкція побудови кола за допомогою циркуля
1.    Голку циркуля встановити на нульову поділку лінійки, а вістря олівця  на необхідне число. В нашому випадку обираємо 2 см.                  
2.    Потім голку встановлюємо на задану точку. Для цього правою рукою треба тримати олівець, а пальцем лівої руки спрямовувати вістря голки в задану точку.
3.    Коло креслять за годинниковою стрілкою, нахиливши циркуль трохи вперед у напрямі руху олівця. Починати креслити слід від нижньої точки кола (від себе)
4.    Креслити коло треба однією рукою,
тримаючи олівець за верхній кінець.

VФізкультхвилинка
VІ. Творче завдання.  Ми побудували коло. А як з цього кола можна зробити круг?  (Зафарбувати площину всередині) 
Пропоную створити смайлик, але вираз його обличчя оберіть залежно від вашого настрою. Чи сподобалося вам сьогодні працювати?



       


VІІ. Робота з підручником. Розвязування задачі.

VІІІ.  Робота в групах. Гра "Математичний баскетбол»





-        Якими геометричними фігурами ми
скористаємося у цій грі? (Коло, куля)

ІХ. Підсумок уроку                                                                    
Що ви вивчили нового?                                                                             67-34
Що вам сподобалося?
Що для вас було складним?

Що не сподобалося на уроці?
Розгляньте картинку «Колядування».

 Що ви знаєте про це свято? Що являє собою коляда?  Символом чого являється коляда? Як на вашу думку, чому її назвали «колядою»?
Х. Домашнє завдання.





Слова, що відповідають на питання який? яка? яке? які?

Українська мова 2 клас
Тема уроку.
Мета уроку. Ознайомити учнів зі словами,  що називають ознаки предметів; формувати вміння ставити питання до слів, вчити описувати предмети за кольором, формою, смаком, добирати влучні слова, вирази,  впізнавати предмети за їх ознаками; розвивати увагу, спостережливість, образне, творче мислення; виховувати любов до рідної мови.
Обладнання: чорно-біла та кольорова картинки; картки у конвертах із вправами; картка для роботи у парах змінного складу та за варіантами.
I.                Організаційний момент
У майбутньому з нас кожен
Досягнуть вершини зможе,
Якщо старанно і вміло
Поведе у школі діло.
Ні хвилини не прогаєм:
Працювати починаєм.
II.               Актуалізація опорних знань учнів
1 Каліграфічна хвилинка
В Вв Ввв  ве сн на
Прийшла весна
2 Повторення знань учнів про слова – іменники. «Кластер»

                                        ІМЕННИК 


2.  Наведіть приклади іменників, опираючись на зображення на малюнку.

3.  Запишіть приклади  іменників у стовпчик.
Сонечко -
Весна -
Сніговик -
Квіти –
-        Чи достатньо дібраних слів, щоб описати нашу картинку?
-        Яких слів не вистачає?
-        Спробуйте дібрати до наших іменників слова, які б відповідали на питання який? яка?
-        Чи кращим став наш опис. Чому?

III.            Повідомлення теми. Мотивація  уроку
2. «Передбачення.»
-Як на вашу думку,  що ми сьогодні вивчатимемо?
- Навіщо нам  ці слова? Можливо ми могли б обійтися без них?
3. Спробуйте відгадати загадку:

Ця  ___________пані   ( жовтогаряча) 
В 
 __________жупані.    (бархатистому)
І
 ______, і __________          (солодкапригожа)
На компот й варен
ня гожа.
(Абрикоса) 

4. Проблемна ситуація.  Вчитель звертається до окремих учнів:
- Принеси, будь ласка, олівець. (!?)
- Чи міг би ти дати мені ручку? (!?)
- Прошу, подай мені із шафи книжку. (!?)
- Уточнюю: червону  ручку, синій олівець та маленьку книжку.
5. Висновки. Яку роль у нашій мові відіграють прикметники?

IV. Сприймання й усвідомлення нових знань
1.     Гра « Впіймай прикметник» ( оплесками)
Ведмідь, зелень, синій, зелений, великий, велетень, височіти, рибалити, рибний, високий, веселка, зимовий, веселитися, риба, олівець, веселий, добрий, сердитий, холодна, сонце, сонячний, гірка, рідна, весняне, весна.
2.     Робота в групах. Гра «Редактор».
Наступила _________ весна. Побігли ___________ струмочки.  __________ сонечко всміхається __________________  підсніжникам,  які простягають свої _____________ пелюстки  до нього.
3.     Робота з книгою.
Вправа _______

 V.Рефлексія.
– Ми почали з іменника, тому що…..(до них можна дібрати прикметники)
-        Прикметники необхідні … ( щоб мова наша була точною, багатою, образною)
-        Прикметники будемо використовувати … ( в усному мовленні та написанні текстів).

VІ. Домашнє завдання.




Урок розвитку зв’язного мовлення    4 клас
   Тема.   Використання фразеологізмів для розвитку образного мовлення.                       Творча робота над текстом.  
Мета: формувати культуру спілкування молодших школярів розвиваючи їх  мовлення , збагачуючи їх лексику фразеологізмами; вдосконалювати   вміння правильно і точно висловлювати свої думки; показати необмежені можливості мови,її багатство; прививати любов до рідної мови, виховувати культуру усного спілкування
Обладнання: фразеологізми в картинках, фразеологічні словнички,  вислів Максима Рильського на дошці, малюнки тварин, сторінки із текстом для творчої роботи.

«Мова -  втiлення думки. Що багатша думка, то багатша мова. Любiмо ïï, вивчаймо ïï, розвиваймо ïï! Борiмося за красу мови, за правильнiсть мови, за багатство мови...»

Хід уроку
І. Мотивація        
1.Учень читає вірш Г.Бойка.

Веремій
Це дідусь хороший мій,
Звуть його так – Веремій.
Так він дивно розмовляє,
Що попробуй – зрозумій!
В цирку був я з дідусем –
Ми там бачили усе:
І жонглера, і ведмедя
На швидкім велосипеді…
Я крутивсь, дідусь спитав:
- Ти прийшов ловити гав ?
Ну й дідусь мій Веремій!
Що він каже? Зрозумій.
Грались ми з Рябком кудлатим –
Посварилися із братом.
Брат мовчав і я мовчав,
А дідусь обох повчав:
- Так до бійки недалеко!
Що це ви розбили глека?
Братик, плачучи, сказав:
- Глека я не розбивав!
Ну й дідусь мій, Веремій!
Що він каже ? Зрозумій.
Ми були біля криниці,
З неї я хотів напиться,
Нахиляюсь, гнуся, гнусь –
До води не дотягнусь…
А дідусь мій: - Що ? Попив?
Шилом патоки вхопив?
Знов мені не зрозуміло:
Тут – ні патоки, ні шила!
Ну й дідусь мій, Веремій!
Що він каже? Зрозумій.
Братик спать ніяк не хоче:
Хоч і сонні в нього очі,
Вередує: - Я не ляжу!
А дідусь ласкаво каже:
- От якби ти зараз ліг –
Ти б заснув без задніх ніг!
Братик ліг, питає в нього:
- Де ж у мене задні ноги?
Ну й дідусь мій, Веремій!
Що він каже? Зрозумій.
Я, сестричка й менший брат
Втрьох збирали виноград,
Сперечалися ми все:
Хто з нас кошик понесе?
Дідуся ми розгнівили:
- Що ви кашу заварили?
- Де ж та каша? – мовив брат. –
Ми ж збирали виноград!
Ну й дідусь мій, Веремій!
Що він каже? Зрозумій.
Грицько Бойко



2. Вчитель. Ось такий він, Веремій
-         Скажіть, а чому діти не розуміли діда Веремія?
-         А ви зрозуміли?
-         Які фразеологізми ви запам’ятали ?
Вчитель  по ходу прикріплює листочки із фразеологізмами, які вжиті у вірші, на дошку. (Ловити гав,  розбити глека, шилом патоки вхопити, без задніх ніг, кашу заварити)
(Діти пояснюють значення виділених фраз)

1.     «Незакінчене речення»   Мої думки  


-         Де ви зустрічалися із фразеологізмами?
-         Тож, хто здогадався, з яким матеріалом на вашу думку, ми будемо працювати? (На мою думку…).
-         А для чого нам вивчати їх? (На мою думку …)
ІІ. Представлення теми та очікуваних результатів   
Сьогодні ми продовжимо роботу над збагаченням нашого мовлення, будемо вчитися правильно і точно висловлювати свої думки та.

ІІІ. Надання необхідної інформації.  
Завдання 1. Впізнай фразеологізм на малюнку
Вчитель. -  Ви вже знаєте чимало фразеологізмів. Для нашої подальшої роботи ми згадаємо вже знайомі та запам’ятаємо нові вислови. Сьогодні ми ознайомимося ще новими, що допоможе нам у роботі . А для початку  впізнаємо вивчені фразеологізми на малюнках. Кому буде важко, скористайтеся фразеологічними словничками.


Завдання 2. Вставте у фразеологізми замість крапок потрібне число.


- Знати, як своїх … пальців
- втекти за … земель
- іти на всі … сторони
- і … слів докупи не зв’яже
- зігнувся у … погибелі
- працювали до … поту
- має … п’ятниць на тиждень

Завдання 3.  Фразеологізми правого стовпчика зєднайте з поясненням лівого.


Пекти раків
Рукою подати
Кіт наплакав
Намотати на вус
Води в рота набрати
Розбити глек
Душа в п’ятах
Байдики бити
Накивати п’ятами


посваритися
перелякатись
мовчати
втекти
близько
ледарювати
мало
червоніти
запам’ятати


 ІV. Центральна частина
1.     Вчитель. «Кубування» (повторення видів текстів)
-     Увага! Аналізуємо знання «Чарівного кубика».                 
ü Які види текстів ви знаєте?
ü Текст – опис - це ...?
ü Текст – розповідь – це ...?
ü Текст – міркування -  це ...?
ü Пригадайте будову тексту.

2.     Прочитайте текст «Що каже бабуся Маруся»
День скінчився. Стемніло. Проте сімя ще не вкладалася спати. Малий Сашко теж вирішив щось доробити, тому взяв молотка і давай грюкати.
-         Сашко! Не грюкай: уже пізно, сусіди сплять, - сказала мама.
А Сашко грюкає.
-         Припини стукіт! – гукнув батько.
А Сашко стукає.
-         Як об стінку горохом,- говорить бабуся Маруся. – Йому хоч кілок на голові теши, а він все своє робить.  Відберу молоток!..
Стукає…
Сказано -  зроблено! Бабуся забрала в онука молоток і заховала.
-         Віддай, бабусю!
-         Завтра. А сьогодні молотка тобі не бачити, як своїх вух!
Сашко похнюпив носа.
-         Я машину ремонтую…
А бабуся Маруся:
-         Ти що, з неба впав? Пізно вже, всі сплять.
-         Не всі . Ми не спимо.
-         Досить воду у ступі товкти. Мерщій у ліжко!
Батько сказав:
-         Яка у нашої бабусі багата мова. Що не речення  - крилатий вислів чи приказка.
До якого виду можна віднести цей текст?  
Яка форма написання тексту?  
Чим вам сподобався цей текст.  
Що зробило цей текст цікавішим?  
Записати у зошит фразеологізми, які ви знайшли. Знайти вислови з однаковим значенням. Як називаються слова з однаковим значенням?
Отже синонімами можуть бути не тільки окремі слова, а й крилаті вислови.

3.     Групова робота. Складання міні-твору.
Використовуючи даний фразеологізм, опишіть ситуацію.
Мороз по шкірі пробіг.  (У цирку)
Серце в п’яти упало. (У лісі)

4.     Творча робота над текстом
Тарас сумно сидів на лавці. Сьогодні вони посварилися із другом, і тому на душі в нього було важко. Хоч і причина, на думку Тараса, була несерйозною, але ж Митько уміє все перебільшувати. Справа в тому, що Тарас вчора полінувався і не зробив задачу. На перерві, коли всі вибігли на шкільне подвіря, хлопчик взяв Митькового зошита і списав задачу, та забувши зошита у себе на парті, тепер уже задоволений і щасливий вибіг із класу. Коли забіг на урок, віддавати зошит було вже пізно, хоч і парта Митькова була поряд, адже всі могли б дізнатися, що він списав задачу. Не знайшовши зошита, Митько вирішив, що забув його вдома. Проте вчитель посварив його і зробив запис у щоденник. Тарасу було дуже соромно, але він мовчав.. На перерві він хоробро підійшов до друга і чесно признався у всьому. Митько подивився у вічі Тарасику і запитав:
ü Чого ж не признався, коли мене сварили?
Хлопчик  почервонів. А Митько повернувся і вийшов.
І тепер Тарас думає-гадає, як же виправити зроблене.



 Тарас сидів на лавці __________________________. Сьогодні вони   із другом __________________________, і тому на душі в нього ______________________. Хоч і причина, на думку Тараса, була несерйозною, але ж Митько уміє _____________________________________. Справа в тому, що Тарас вчора ______________ і не зробив задачу. На перерві, коли всі вибігли на шкільне подвіря, хлопчик взяв Митькового зошита і списав задачу, та забувши зошита у себе на парті, тепер уже ____________________________________________ вибіг із класу. Коли забіг на урок, віддавати зошит було вже пізно, хоч і парта Митькова була __________________________________________ , адже всі могли б дізнатися, що він списав задачу. Не знайшовши зошита, Митько вирішив, що забув його вдома. Проте вчитель посварив його і зробив запис у щоденник. Тарасу було дуже соромно, але він _____________________________________________________. На перерві він хоробро підійшов до друга і чесно признався у всьому. Митько подивився у вічі Тарасику і запитав:
ü Чого ж не признався, коли мене сварили?
Хлопчик  __________________________. А Митько повернувся і вийшов.
І тепер Тарас _______________________________, як же виправити зроблене.

5.     Фразеологічний зоопарк.
Згадайте, у яких стійких висловах ми зустрічаємо цих тварин.
(Злий, як вовк; хитрий, як лис; шкідливий, як кіт; злий, як вовк; упертий, як осел; полохливий, як заєць; надутий, як індик; вайлуватий, як ведмідь)
6.      Пантоміма
Показати фразеологізм
Краще один раз побачити, аніж 100 разів почути.
Одна нога тут, друга там.
Сім п’ятниць на один тиждень
Намотати на вус
Прикусити язика
Із пустого в порожнє
    
V. Рефлексія
1. Презентація результатів виконання вправи
2. Чи сподобалася вам ця робота?  
3. «Займи позицію».  Чи варто вивчати фразеологізми?
4. На вашій парті уже знайомі вам маленькі фр-ні словнички. Чи були сьогодні на уроці вислови, яких ми не помістили ще в ці словнички?
Який висновок ми з цього зробимо?  
VІ. Домашнє завдання
Написати твір-мініатюру до фразеологізму  «Хоч трава не рости».
  




Тема. Буква «ем», звук [м](закріплення).  Закріплення звукового значення вивчених        букв.
Мета. Продовжити роботу над засвоєнням вивчених букв, їх звукових значень; формувати навички читання слів; поповнювати словниковий запас учнів; виховувати інтерес до навчання.
Обладнання. Предметні малюнки, картки для звукових моделей слів, набір друкованих та прописних букв, картки-листочки зі складами, аудіо запис звуків морського прибою та криків чайок.
Тип уроку. Урок - гра «Осіння подорож країною звуків та букв»
Хід уроку
І. Організаційний момент
Сядьте, діти всі гарненько,
Руки покладіть рівненько,
Голівку вище підійміть,
Рівно плечі розведіть.
Мені, діти, усміхніться,
Веселіше подивіться.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель. – Прислухайтеся, діти. Я впевнена, вмить відгадаєте, що я вам приготувала.
                   Сьогодні на нас чекає мандрівка
Повторимо «пісню моря»
-ш-ш-ш-ш-ш-
-а-а-а-а-а-а-
-ш-ш-ш-ш-ш-
-а-а-а-а-а-а-
ІІІ. Мотивація уроку
-         А що таке мандрівка? Чи доводилося вам мандрувати і куди?
-         Добре. Бачу майже всі побували на морі. Але сьогодні незвичайна мандрівка, а «Осіння подорож країною звуків та букв». Ознайомимося із картою наших пригод.
      Звуки            букви                слова                           речення
                       


ІV. Робота за темою уроку
1.     Розвиток звязного мовлення. Опис кораблика
-         Чи подобається вам корабель, на якому ми вирушаємо? Опишіть його.
2.     Мовленнєва розминка
Ель, ель, ель – нас чекає корабель.
Ря, ря, яр – за далекі за моря.
Сі, сі, сі – відправляємось усі.
Ати, ати, ати – щоби правильно читати.
3.     Повторення вивчених літер . «Перевірка квитків»
На даних аркушиках паперу візьміть ті літери, які ми з вами вивчили. Це ваші «квитки».
4.     Читання складів із буквою «ем»
Сьогодні попутний вітер. Нам на згадку про рідну землю він зірвав осінні листочки.
      Ма            ам            мо       ом           му         ум          ми         им             
         
5.     Повторення вивчених букв. Острів «Букви».
-         Хай кожен із вас озвучить свій «квиток» і знайде собі пару
 серед прописних літер. (- друкована буква «ем», позначає
приголосний звук [м], і т.д.) 
-         Яка з літер залишилася без пари? Чому? ( Без пари залишилася буква и, тому що великої літери и немає)
Ф і з к у л ь т х в и л и н к а
6.     Звуковий аналіз слів. Острів «Звуки»
Зупинився наш корабель бо натрапив на мілину. А для кораблів міль – велика небезпека.
-         Побудуймо звукову модель слова міль, хай вона розсипеться у воді.
-         Зєднайте малюнки і звукові моделі до них


 -

   -
 -

 -
 -



7.     Складання речень за схемою. Острів «Речення».
Та ось на горизонті ми бачимо  рідні береги. Це наш край, наша Україна. Складемо речення про рідну землю.
Ми любимо рідну  домівку.
 Наша земля зветься Україна.
Ми живемо в Україні.
V. Підсумок уроку

        


Немає коментарів:

Дописати коментар